Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır makinenizden uzun yıllar yüksek performans almak için doğru kullanıma, temizliğe ve düzenli bakım yaptırmaya özen göstermeniz gerekir. Makinenize kapasitesinin üstünde çamaşır yüklemek, çamaşırların tamburda gerektiği gibi dönmesine engel olur. Bu durum çamaşır makinenizin motoruna ve diğer hareketli parçalara fazladan yük bindirerek arızalara neden olabilir.

Daha uzun ömürlü bir çamaşır makinesi için temizlik de çok önemlidir. Deterjan kalıntıları ve biriken kirler su akışını engelleyerek makinenizin iç aksamına zarar verebilir. Bu nedenle kapı lastiği, deterjan haznesi, kalıntı filtresi ve tahliye hortumunu düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Ayrıca yetkili bir servise düzenli olarak bakım yaptırmak ve küçük arızaları büyümeden onarmak çamaşır makinenizin ömrünü uzatır.
Klimanızı uzaktan kumandası olmadan nasıl kullanabileceğinizi aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz. Klimanızın iç ünitesinde yer alan "ON/OFF" tuşunu kullanarak cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemde sıcaklık ayarı yapılmaz. Klima en son soğutma modunda çalıştırıldıysa, otomatik olarak 22 Santigrat dereceye ayarlı olacaktır. Isıtma modunda çalıştırıldıysa sıcaklık 24 Santigrat dereceye sabitlenir. Kumanda temini için 444 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.
Buharlı temizleyici, kirli yüzeylerin su buharı yardımıyla temizlenmesini sağlayan makinelere verilen isimdir. Bu tip makinelerin çalışma prensibi, yüksek sıcaklık ve basınçtaki suyun buhar halini alarak temizlenmek istenen bölgeye püskürtülmesi şeklinde olur. Musluk suyu buharlı temizleyicinizin haznesinin kireçlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle, içme suyu ya da saf (distile edilmiş) su kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.
Ütünüzün buhar deliklerinin tıkanmasına neden olan birinci sebep sudaki kireçtir. Kirecin delikleri tıkamasını engellemek için bazı ütü modellerinde bulunan kireç temizleme fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. Kireç temizleme özelliğini 2-3 haftada bir kullanarak buhar deliklerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Ütü sırasında tabandan kireç parçaları dökülüyorsa kullandığınız su çok kireçli demektir. Bu durumda kireç temizliğini daha sık yapmanız gerekir.

Kireç temizleme özelliğini kullanırken;

1. Ütünüzün fişini prizden çekin.
2. Ütünüze su doldurun.
3. Fişi prize takın ve sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde çevirerek maksimum dereceye getirin.
4. Termostat gösterge ışığı söndüğünde ütünüzün fişini prizden çekin.
5. Ütünüzü yatay şekilde lavabo üzerine getirin ve kireç temizleme düğmesine basılı tutarak sallayın. Bu işleme haznedeki su bitene kadar devam edin.